Nie każdy może prowadzić działalność rejestrowaną. Są branże, które od początku są wykluczone. Są również takie, które są w przepisach niedoprecyzowane, przez co obwarowane ryzykiem kłopotów z ZUS. Czy takie osoby skazane są na prowadzenie działalności gospodarczej z wszystkimi jej kosztami? Niekoniecznie! Pojawiła się mała i dość ciasna furtka, ale być może Ty będziesz chcieć z niej korzystać. Czytaj dalej!
Kto nie może prowadzić działalności nierejestrowanej?
Działalność nierejestrowana jest dozwolona dla osób, które w ostatnim czasie nie prowadziły działalności gospodarczej (czyli nie miały firmy). Przepisy przejściowe zakładają, że osoby, które zamknęły firmę przed 30.04.2017, mogą skorzystać z tej opcji. Pozostali muszą odczekać aż 60 miesięcy od dnia zamknięcia lub zawieszenia firmy.
W dobie kryzysu pandemicznego wiele przedsiębiorstw przestało być opłacalnych. Dotychczas takie osoby musiały albo płacić składki ZUS, żeby wciąż zarabiać, albo musiały zawiesić firmę i szukać innego źródła etatu. Działalność nierejestrowana nie była dla nich dostępna.
Również osoby, których działalność wymaga pozwolenia, koncesji, licencji (czyli prowadzą działalność regulowaną) nie mogą korzystać z działalności nierejestrowanej.
Usługi w działalności nierejestrowanej – źródło wątpliwości
Usługi, które podlegają swoim charakterem pod umowę zlecenia – czyli usługi, które nie gwarantują konkretnego dzieła, a staranne działanie w jakimś celu, są od początku źródłem wątpliwości. Standardowo, osoba wykonująca takie czynności, podlega pod ubezpieczenie społeczne. Jak to natomiast wygląda, jeśli osoba ta świadczy usługi w ramach działalności nierejestrowanej? Nie wiadomo. Mija 4 rok istnienia działalności nierejestrowanej, a wciąż żadna rządowa instytucja nie pokusiła się o uregulowanie tej kwestii.
Świadczenie więc takich usług, bez ubezpieczenia w ZUS, jest więc obwarowane ryzykiem, że ZUS może się do tego przyczepić. Brak oficjalnego stanowiska oznacza, że przepisy mogą być przez nich interpretowane również na niekorzyść osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną.
Zwolnienie ze składki zdrowotnej – nowe przepisy w 2022
Głównym kosztem nowo powstałej firmy są składki ZUS. Nawet korzystając z półrocznej ulgi na start, musisz opłacać przez pół roku składkę zdrowotną. Ile wynosi w 2022 roku przeczytasz tutaj.
Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwi Ci prowadzenie firmy bezproblemowo i bezkosztowo. Jakie są warunki?
- Musisz zarejestrować działalność gospodarczą.
- Musisz jednocześnie pracować na umowę o pracę.
- Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia nie będzie przekraczać minimalnego wynagrodzenia. Czyli tłumacząc to na polski – nie możesz zarabiać więcej niż minimalna krajowa – 3010 zł brutto w 2022 roku.
- Jednocześnie musisz mieć zagwarantowane co najmniej wynagrodzenie minimalne, żeby nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli pracujesz na etacie w niepełnym wymiarze godzin, Twoje wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne.
- Twoje przychody z działalności nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia, tj. 1505 zł. Tyle samo co w przypadku działalności nierejestrowanej.
- Musisz wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania.
Sporo warunków do spełnienia, ale nie są niewykonalne!
Co da Ci to rozwiązanie?
- Nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
- Prowadzisz pełnoprawną firmę i np. możesz bez problemu uzyskać dostęp do płatności on-line.
- Możesz ze spokojem sprzedawać usługi, które podlegałyby pod umowę zlecenie, bez obawy, że Twój klient musi coś za Ciebie płacić.
- Nie musisz się przejmować niedoprecyzowanymi przepisami.
- Możesz zapłacić niższy podatek. Ryczałt bowiem przewiduje niższy podatek. Np. kurs online możesz opodatkować 8,5% a e-book 5,5%!
Dla kogo jest to rozwiązanie?
Dla osób, które nie mogą prowadzić działalności nierejestrowanej, albo będą spokojniejsze działając w ramach działalności gospodarczej. Wciąż mamy tutaj ograniczenie przychodów, w dodatku zarówno w działalności, jak i na etacie. Ale na start może być to pomocne rozwiązanie.
Uwaga na kruczki
- Gdy otworzysz działalność gospodarczą zaczyna Ci mijać okres, w którym możesz skorzystać z ulgi na start. Nieopłacanie składek nie odsuwa tego w czasie.
- Formę opodatkowania wybierasz na cały rok i można ją zmienić ponownie dopiero w nowym roku.
Co sądzisz o tym rozwiązaniu?
Czy jest to opcja dla Ciebie, czy wciąż nie możesz spełnić tych warunków?
Bardzo ciekawy artykuł jak i cały blog 🙂 Mam jedno pytanie – w punktach dot. zwolnienia ze składki zdrowotnej piszesz, że z jednej strony “nie możesz zarabiać więcej niż minimalna krajowa” a z drugiej “Twoje przychody z działalności nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia”. Jak to rozumieć? Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź 🙂
Należy to rozumieć tak, że zwolnienie ze składki zdrowotnej gwarantuje wynagrodzenie na etacie nie większe niż minimalna krajowa oraz nie przekraczanie połowy minimalnego wynagrodzenia z przychodów działalności.
Bardzo ciekawe wpisy! Choć nadal nie wiem (oczywiście przez niedoprecyzowane przepisy), czy mogłabym prowadzić działalność nierejestrowaną, świadcząc usługi w formie zajęć dodatkowych dla dzieci?