Zbliża się koniec roku. To czas zmian i zamykania różnych spraw – również w firmie. Koniec roku to dobry moment, aby wprowadzić zmiany w organizacji swojej firmy – również od strony finansowej. Ponieważ wraz z końcem grudnia, zamyka się okres rozliczeniowy, jest to korzystny czas na zmiany, bo od stycznia mamy niejako nowe rozdanie i zaczynamy od nowa.
Sprawdź, nad czym warto się zastanowić przed końcem roku kalendarzowego.
Zmiana biura rachunkowego
Koniec roku to dobry moment, aby przenieść swoje księgi gdzieś indziej, jeśli nie jesteś zadowolony/a z dotychczasowej obsługi.
Księgową lub biuro możesz zmienić w dowolnym momencie, ale koniec roku jest o tyle wygodny, że nie potrzebujesz przenosić ze sobą do nowego biura całej swojej dokumentacji.
W styczniu rozpoczyna się nową Księgę Przychodów i Rozchodów, nowe ewidencje itp. i za to odpowiada już Twoje nowe biuro. Dokumentację za poprzedni rok po odebraniu zazwyczaj przechowujesz już we własnym zakresie.
Podsumowując – koniec roku pozwoli na najbardziej płynne przeniesienie ksiąg z jednego biura do drugiego.
Zmiana formy opodatkowania
Zmiany formy opodatkowania możesz dokonać do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy przychód w danym roku. Zakładając więc, że prowadzisz firmę w sposób ciągły (nie zawieszasz działalności), to właśnie styczeń będzie pierwszym miesiącem, w którym osiągniesz przychód w nowym roku. W takim przypadku masz czas do 20 lutego na powiadomienie Urzędu Skarbowego o zmianie formy opodatkowania.
Tu przeczytasz, jakie formy opodatkowania masz do wyboru.
Kiedy warto rozważyć zmianę? Na pewno gdy za poprzedni rok masz do zapłaty spory podatek dochodowy. Warto wtedy rozważyć, czy nie jakaś forma opodatkowania byłaby dla Ciebie lepsza. Udaj się do doradcy podatkowego, aby przeanalizował Twój przypadek i pomógł Ci wybrać optymalna formę. Nie powinna robić tego dla Ciebie księgowa.
Zmiana programu do wystawiania faktur lub prowadzenia księgowości
Prowadzisz księgowość samodzielnie? Koniec roku to również dobry moment, aby zastanowić się nad zmianą programu do księgowania lub fakturowania.
Łatwiej będzie Ci zacząć prowadzić dokumentację od nowego roku w nowym programie, niż importować dane ze starego programu do nowego w trakcie roku. Tak samo z fakturami – jeśli korzystasz z programu, który nadaje im numerację automatyczną, to możesz mieć problem, aby uzyskać ciągłość numeracji w nowym programie – nie zawsze bowiem da się ustawić format numeru faktury ręcznie. Od nowego roku natomiast rozpoczynasz nową numerację i możesz zmienić jej format.
Gdy grozi Ci wysoki podatek do zapłaty
Rok okazał się być obfity w przychody i czeka Cię wysoki podatek dochodowy? Rozważ, które zakupy możesz dokonać jeszcze w starym roku, aby obniżyć podstawę opodatkowania.
W ciągu roku wpłaca się zaliczki na podatek dochodowy, ale jest on rozliczany w skali roku. Tak że nawet jeśli w np. w maju zapłaciłeś/aś sporą zaliczkę, a w grudniu koszty przewyższyły Twoje przychody, to może się okazać, że otrzymasz nawet zwrot podatku.
Oszacuj swój podatek dochodowy i oceń, czy czeka Cię nadpłata (zwrot podatku), czy też dopłata.
Przy zakupach uważaj jednak na środki trwałe – one są rozliczane w dłuższym okresie i nie wrzucisz ich w całości w koszty od razu. Środkiem trwałym będą np. sprzęty o wartości powyżej 10 000 zł.
Remanent (spis z natury) na koniec roku
Prowadzisz Księgę Przychodów i Rozchodów? Pamiętaj, aby na koniec roku sporządzić spis z natury posiadanych przez Ciebie towarów, materiałów, produkcji w toku itd. Nawet jeśli sprzedajesz jedynie usługi, również musisz sporządzić spis z natury. W takim przypadku wykażesz po prostu wartości zerowe.
Spis z natury należy sporządzić 31 grudnia i należy go wpisać do KPiR.
Mały ZUS Plus – czas się zgłosić
W nowym roku będziesz spełniać warunki Małego ZUSu Plus? Pamiętaj aby zgłosić się w odpowiednim terminie. Jeśli chcesz opłacać niższe składki, musisz złożyć odpowiednią deklarację do 31 stycznia 2021 roku.
Mały ZUS Plus przysługuje osobom, które wykorzystały już ulgę na start i opłacały mały ZUS przez 24 miesiące. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zus/chce-rozliczac-zus/maly-zus-plus#1
Zaplanuj koszty i przychody w nowym roku
Spisz swoje koszty stałe, które ponosisz co miesiąc oraz koszty dodatkowe, których możesz się spodziewać w kolejnym roku.
Po co? Będziesz wiedzieć ile minimum musisz zarobić, aby biznes na siebie zarobił. Poza tym widząc koszty możesz je jakoś rozplanować w skali roku – jeśli np. planujesz dużą sprzedaż latem, to dobrze jest dokonać wtedy większych zakupów, aby obniżyć podatki.
Warto również zaplanować swoje przychody. Wiem, że nie jesteś w stanie określić ze stuprocentową pewnością, ile zarobisz w kolejnym roku. Jednakże warto określić sobie jakiś cel – kwotę zysku, aby wiedzieć chociażby jaki musisz wygenerować do tego obrót.
Tu nie chodzi o dokładne kwoty, a raczej Twoją wiedzę, ile musisz sprzedać, aby zarobić tyle, ile chcesz. Przykładowo możesz policzyć jak duży musisz wygenerować przychód, żeby na czysto mieć 70 000 zł dochodu w przyszłym roku. Dzięki temu możesz policzyć ile musisz sprzedać swoich produktów i usług, by osiągnąć takie cel.
Podsumowując
W tym wpisie można byłoby wymienić jeszcze sporo kwestii marketingowo-sprzedażowych, nad którymi warto się pochylić na koniec roku w swojej firmie. Skupiłam się jednak na tych z dziedziny księgowości. To często zapominana działka, a również istotna. Nawet jeśli przez cały rok nie masz ochoty myśleć o tych sprawach, to warto zastanowić się nad nimi choćby krótko na koniec roku.
Najnowsze komentarze