Wraz z nowym rokiem, czas na rozpoczęcie nowej ewidencji przychodów działalności nierejestrowanej. Ile w tym roku wynosi limit? Od czego zależy limit nierejestrowanej działalności gospodarczej? Przekroczenie limitu działalności nierejestrowanej – jakie są konsekwencje? O tym przeczytasz w tym artykule.

Ile wynosi limit przychodu działalności nierejestrowanej w 2022 roku?

Limit działalności nierejestrowanej (nieewidencjonowanej) w 2022 roku wynosi 1505 zł. 

Jest to kwota przychodu do dyspozycji na każdy miesiąc. Oznacza to więc, że kwota ta nie kumuluje się w trakcie roku i każdego miesiąca możesz osiągać przychód tylko do kwoty 1505 zł.

Działalność nierejestrowana oznacza możliwość osiągania przychodu do 1505 zł miesięcznie bez rejestrowania firmy. Więcej o warunkach i obowiązkach przeczytasz tutaj. https://www.wyjasniamfinanse.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/

Wzrost limitu działalności nierejestrowanej – z czego wynika?

Wzrost limitu działalności nierejestrowanej wynika ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Limit przychodów w działalności nierejestrowanej wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 zł brutto. W stosunku do 2021 oznacza to wzrost o 210 zł brutto.

Najpewniej w kolejnym roku odnotujemy kolejny wzrost minimalnego wynagrodzenia i podwyżki limitu w związku z tym.

Limit przychodu, nie dochodu!

Pamiętaj, że chodzi tutaj o przychód – w dodatku należny. Czyli cała sprzedaż, którą dokonasz w miesiącu – nawet jeśli jeszcze fizycznie nie dotarły do Ciebie pieniądze – wlicza się do tego limitu. Ponadto chodzi o przychód – więc nie możesz pomniejszyć tej kwoty o swoje koszty. Koszty możesz odliczyć dopiero przy rozliczaniu podatku dochodowego.

Nie myl tych dwóch pojęć – to bardzo istotne. Tu znajdziesz więcej o różnicy między przychodem a dochodem. https://www.wyjasniamfinanse.pl/przychod-a-dochod-jaka-jest-miedzy-nimi-roznica/

Działalność nierejestrowana limit przychodu
Działalność nierejestrowana limit przychodu 2022

Zarządzaj limitem przychodów w działalności nierejestrowanej!

W działalności nierejestrowanej również warto zastanowić się nad swoimi finansami i zarządzać limitem przychodu. Gdy ustalasz ceny, pamiętaj również o limicie. Policz ilu klientów możesz obsłużyć biorąc pod uwagę limit. 

Dobrze mieć wyraźny cel przed oczami. Zamiast myśleć: fajnie byłoby mieć jakieś zamówienia, myśl: muszę przekonać 6 osób do zakupu, więc muszę dotrzeć do 60 osób z moim komunikatem i ofertą. To przykład, ale szacuje się, że ok. 10% społeczności zostaje naszymi klientami.

Jeśli planujesz rozwinąć działalność nierejestrowaną do pełnoprawnego biznesu, to zbuduj plan: jak i kiedy ma to nastąpić?

Działalność nierejestrowana limit przychodu
przekroczenie limitu działalność nierejestrowana

Przekroczenie limitu działalności nierejestrowanej – jakie są konsekwencje?

Po przekroczeniu limitu przychodów masz 7 dni na zarejestrowanie firmy.

W momencie przekroczenia limitu Twoja działalność nierejestrowana automatycznie staje się działalnością gospodarczą. Nawet jeśli nie złożysz wniosku, to według prawa masz już obowiązki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza? Że nawet jeśli nie zarejestrujesz firmy, to takie instytucje jak ZUS mogą Cię traktować już jako przedsiębiorcę i naliczać Ci zaległości w płatności składek za miesiące, w których nie zarejestrowano firmy. 

Tutaj przeczytasz więcej o tym, co zrobić po przekroczeniu limitu przychodu: https://www.wyjasniamfinanse.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-przekroczenie-limitu-przychodow/

Już niedługo wyzwanie o działalności nierejestrowanej

Zapisz się na newsletter, żeby go nie przegapić!