W Internecie pojawiło się mnóstwo artykułów o tym, że od nowego roku osoby, które posiadają kasę fiskalną, muszą mieć również terminal płatniczy. Kogo dotyczy ten obowiązek? Czy faktycznie terminal jest jedynym rozwiązaniem? Przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć!
Od nowego roku obowiązkowy terminal
Tymczasem jak to wygląda w ustawie?
Polski Ład wprowadza dodatkowy artykuł w ustawie Prawo Przedsiębiorców, który mówi, że przedsiębiorca musi udostępnić klientowi zapłatę za pomocą instrumentu płatniczego. Czy to oznacza tylko i wyłącznie terminal? Niekoniecznie!
Czym jest instrument płatniczy?
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych definiuje to w ten sposób: “ instrument płatniczy – zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego;”
Co to znaczy po polsku? To między innymi płatność kartą za pomocą terminala płatniczego. Ale również płatność BLIKiem. Możesz więc np. podawać klientom numer telefonu i przyjmować płatność za pomocą blik na telefon.
Co z przelewami online?
Pojawiają się głosy, że udostępnienie komputera z dostępem do internetu, tak aby klient mógł zalogować się w banku i wykonać przelew, to również zapewnienie możliwości dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana. Jak dla mnie jest to bardzo grząski grunt, chociażby ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych, które trzeba spełnić udostępniając taki komputer.
Dlatego uważam, że nie jest to prawidłowe rozwiązanie i przelewy on-line nie spełniają wymogów ustawy. Natomiast jak będzie wyglądała praktyka – to się okaże z czasem.
Kogo dotyczy obowiązek zainstalowania terminali w firmie?
Obowiązek dotyczy osób, które są zobowiązane do używania kasy fiskalnej, czyli np. fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, taksówkarze, osoby sprzedające biżuterię z wykorzystaniem złota lub srebra.
Dotyczy to również osób, które po przekroczeniu limitu 20 000 zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych, muszą zainstalować kasę fiskalną. Więcej o tym, kto musi mieć kasę fiskalną przeczytasz tutaj:
Od lipca kasa fiskalna online musi być zintegrowana z terminalem
Dodatkowo wprowadzono kolejny przepis, który zobowiązuje osoby, które posiadają kasy fiskalne on-line i terminal płatniczy do ich wzajemnej integracji. Integracja taka musi działać obowiązkowo od 1 lipca 2022. Czyli innymi słowy kasa on-line będzie musiała być połączona z terminalem.
Ulgi i zwolnienia
W ustawie o Polskim Ładzie przewidziano dwa rodzaje ulgi, dla podatników, którzy ponoszą wydatki na terminal. Do odliczenia będzie nawet 2500 zł (dla osób, które dobrowolnie korzystają z kasy), ale o tym napiszę w innym artykule.
Ponadto możesz skorzystać z rozwiązania Polska Bezgotówkowa i korzystać ze zwolnienia z opłat za wynajem terminala aż przez 12 miesięcy.
Podsumowując
Osoby, które muszą korzystać z kas fiskalnych, od stycznia 2022 roku muszą umożliwiać klientom sposób płatności inny niż gotówka: czyli np. kartą płatniczą lub BLIKiem.
CHESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? Zapisz się na szkolenie on-line!
Szkolenie on-line dla przedsiębiorców!
- Polski Ład wchodzi w życie z nowym rokiem.
- Obawiasz się, jak wpłynie to na Twoją firmę?
- Nie wiesz, jakie zmiany wynikają z przepisów?
- Czujesz się zagubiony w gąszczu informacji przekazywanych w internecie?
- Delegujesz prowadzenie księgowości, ale chcesz wiedzieć, jakie zmiany Ciebie dotyczą.
TYTUŁ: Obowiązkowe terminale od 1 stycznia 2021r.
ma być 2022 r.
Tak, to pomyłka – dziękuję za zwrócenie uwagi.
Czy jeśli posiadam już kasę fiskalną , ale cała sprzedaż udokumentowana jest fakturami z terminami płatności to muszę również zainstalować terminal. Wszystko płacone jest przelewem
Wygląda na to, że tak.
też nie potrzebujemy w firmie terminala, ale trzeba bo mamy kasę online.
Właśnie rozmawiałam z naszym bankiem (PKO) i jest coś takiego jak program Polska Bezgotówkowa, gdzie to wszystko jest bez opłat. Ten terminal jest w formie telefonu czy coś. Mnie obchodzi tylko, żeby coś mieć i za to nie płacić, bo z tego raczej nie będziemy korzystać. Blika nie da się zrobić na firmowym koncie niestety.
Hej, znajduję na różnych stronach sprzeczne informacje. Czy Twoim zdaniem obowiązek posiadania terminali płatniczych od 1 stycznia 2022r. dotyczy wszystkich posiadaczy kas fiskalnych, bez względu na to jakiego rodzaju są to kasy? Chodzi mi o to czy przepis dotyczy także posiadaczy kas online? A od 1 lipca dodatkowo kasy online muszą być zintegrowane z terminalem?
Czy dla posiadaczy kas online posiadanie terminala jest przesunięte i wymagane dopiero od 1 lipca?
Posiadacze kas fiskalnych muszą mieć kasę od 1 stycznia 2022 – nie ważne jaki rodzaj kasy. Właściciele kas online dodatkowo zobowiązani są do integracji terminali z kasą od 1 lipca 2022.
Czytam i dalej nie rozumiem – pisze że zamiast terminala może być blik więc ok od stycznia mam kasę i blik ,a od pierwszego lipca osoby jeżeli mają kasę i terminal to muszą one zapewnić ich integrację – ale ja mam kasę i blik czyli nie mam terminala wiec przepis by mnie nie obowiązywał.Na koniec znów czytam że mając kasę online muszę mieć terminal -na początku pisze że mogę mieć blik zamiast terminalu więc jak to jest w końcu.
Od nowego roku do lipca, można zastosować BLIK jako jeden z instrumentów płatniczych. Natomiast kolejny przepis mówi, że należy zapewnić integrację kas online z terminalami od 1 lipca 2022 – wtedy już BLIK nie wystarczy.
Od lipca jeżeli używam terminala i kasy online to należy je połączyć.
Jak ma blik i kasę online to nie ma wymogu łączenia.
W ustawie jest tylko mowa o terminalu.
A ja mam inne pytanie. Czy jeśli udostępniam klientowi płatność blik, która również można zintegrować z kasą online to czy muszę mieć wtedy terminal?
Od lipca 2022 tak – w ustawie jest mowa o integracji terminali z kasami online. Za brak integracji zostanie nałożona kara 5000 PLN.
Dzień dobry, czy jeśli przy usługach prawnych na rzecz przedsiębiorców wyłącznie (nie obsługuję osób fizycznych nie prowadzących działalności), jeśli nie mam kasy fiskalnej (wyrejestrowałam przed 30.06.2021), obowiązuje mnie terminal? Klienci płacą mi wyłącznie przelewem na rachunek z białej listy VAT
Brak kasy fiskalnej oraz transakcje jedynie na rzecz przedsiębiorców oznaczają brak konieczności instalacji terminala.
Witam, a jak wygląda sytuacja, gdy prowadzę działalność nierejstrowaną, a posiadam kasę on-line. Czy ten wymóg też mnie dotyczy? Na jednym z portali czytałam, że nie można mieć terminala, jeśli nie jest się w CEDG?
Mam biuro podróży, gdzie nie pytam wszystkie banki odmawiają terminala płatniczego, jedna firma wstępnie łaskawie się zgodziła, ale z prowizją od płatności 3,5% czyli praktycznie więcej niż mam zarobku netto i co? Dodam, że 99% płatności mam przelewem to też jest płatność bezgotówkowa. Ja wiem, że premier jest bankowcem i głównie o zarobek takich instytucji jak banki mu zależy, ale to jest już przegięcie, bo jednocześnie mam gro osób, które nie mają konta, kasy, terminalu i po prostu kasują do ręki, tylko z osób z których usług korzystałem w ostatnich tygodniach to malarz, elektryk, ksiądz, lekarz ….
sprawdź program Polska Bezgotówkowa – terminal za darmo, bez opłat miesięcznych.. podobno, robię rozkminę właśnie. Mój bank mi to ogarnia. Zapytaj w swoim o to
Czy umożliwienie klientowi zapłaty bezgotówkowej oznacza, że klient może mimo takiej możliwości, wybrać zapłatę gotówką?
Tak, może wybrać wciąż płatność gotówką.
A ja mam pytanie innego typu, dlaczego banki mają tak duzy wplyw na naszych rzadzacych, ze ci narzucaja nam jak mamy handlowac, przeciez prowadzimy swoja dzialalnosc na wlasny koszt, gdzie ta demokracja. Jezeli klient bedzie chcial placic karta to sa dwie opcje – albo zrezygnuje z zakupu i wtedy to ja trace zarobek, albo idzie do bankomatu i wraca z gotowka – dokonuje zakupu, zarabiam ja no i bank. A jezeli mam miec terminal, ktory dzierzawie za odplatnoscia od banku, a od kazdej transakcji odprowadzam do banku prowizje, to znaczy, ze jestem “pracownikiem” banku, zarabiam dla nich pieniadze, ale ja z tego nic nie mam (obiecuja, ze bede mial wieksze obroty ?). Gdzie tu swoboda handlu?
Czyli osoby, które nie przekroczyły jeszcze przychodu 20 tysięcy i nie weszli w kasę fiskalną nie są zobowiązane terminalem płatniczym? Dopiero jak wejdą w kasę fiskalną to wtedy od razu trzeba mieć
Terminal, tak?
Tak – osoby, które nie mają obowiązku posiadania kasy fiskalnej, nie podlegają pod przepisy o terminalu.
Są też grupy przedsiębiorców, którzy nie przekraczając przychodzu 20tys zostali juz jakiś czas temu zmuszeni do zakupu kasy fiskalnej online, np, zakłady fryzjerskie. Zatem od 1 stycznia muszą mieć możliwość przyjmowania płatności bezgotówkowej czy to przez BLIK czy przez terminal a od 1 lipca dodatkowo terminal lub aplikacja bankowa muszą być zintegrowane z kasą fiskalną online?
„Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1907 i 1814).
“Instrument płatniczy”
instrument płatniczy – zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego.
Tutaj pojawia się „problem”, bo nie mamy nigdzie wyszczególnionej takiej listy instrumentów płatniczych. Jest to związane głównie z tym, że technologie cały czas się rozwijają. Teraz dla wielu z nas płacenie telefonem jest normą, ale jeszcze jakiś czas temu taka opcja nie była powszechnie używana.
W uproszczeniu można powiedzieć, że „instrument płatniczy” to wszelkie, wspomagane technologicznie opcje płatności bezgotówkowych, czyli np.: karta płatnicza, płatności przez BLIK, PayPal, Google Pay – wszelkie płatności z wykorzystaniem terminala, telefonu, a także zwykłe, klasyczne przelewy.
Podsumowując, każdy właściciel salonu (zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego) od 2022 roku będzie miał obowiązek udostępnić klientom jakąś (wydaje się, że wystarczy jedna, chyba że pojawią się interpretacje/zalecenia, że trzeba więcej) formę płatności bezgotówkowej, np. terminal, kartę płatniczą, zwykły przelew, Google Pay, BLIK itd.
Czyli mam kasę bez terminala, udostępniam Blik nic nie muszę zmieniać ?
Mam małą, jednoosobową działalność. Obecnie wypisuję ręcznie średnio dwa rachunki dziennie. Z literalnej interpretacji przepisów dotyczącej kasy fiskalnej on-line oraz umożliwienia płatności bezgotówkowej wnioskuję że; 1) od stycznia obowiązek kasy fiskalnej jak najbardziej. 2) umożliwienie klientowi dokonanie transakcji bezgotówkowej blik/dostęp do firmowego laptopa. 3) Lipcowa integracja kasy on-line mnie nie dotyczy bo przepis mówi że dotyczy osoby posiadające jednocześnie kasę i terminala, ale skoro terminala brak to nie ma z czym kasy integrować. W “kodeksie przedsiębiorcy” podobno główną zasadą jest że wszelkie wątpliwości rozstrzyga się na korzyść przedsiębiorcy. Tak zamierzam zrobić. W artykule rzeczywiście do jego połowy jest mowa jak wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji a następnie jest stwierdzenie o obowiązku z podważa wcześniejsze wywody…
Proszę o informację, czy w przypadku “karty podatkowej”, posiadania terminala i kasy fiskalnej, konieczne jest korzystanie z konta firmowego, czy można korzystać z konta prywatnego?
Może być konto prywatne.
Jeśli mam działalność nierejestrowaną i kasę fiskalną online to też muszę mieć terminal?
Tak
Mam tak samo i jestem bardzo ciekawa w US nic nie wiedza tak samo w kIS nikt nic nie wie dla mnie jest bez sensu mieć terminal jak wystawiam paragon może 3 razy w roku. Czy wie Pan może coś i dowiedział się Pan czegoś? 🙂
Mam pytanie: w sklepie jest kasa fiskalna offline – pamięć wewnętrzna i nie mam żadnego dostępu do internetu w pracy. Jak mam niby zrobić udostępnienie płatności bezgotówkowej? Telefon odpada, bo jest na kartę i internet jest z a drogi, blika nie używam, tak samo jak płatności telefonem/na telefon, kartą, przelew też odpada… Operuję tylko gotówką. Co robić?
To poprostu ina cena będzie gotòwkowa a ona bez gotòwkowa niech klient płaci za przelew
Hej, moje pytanie brzmi: czy jeśli mam kasę fiskalną NIEonline, od 01-2022 uruchamiam płątność blikiem, to czy po 07-2022 mogę pozostać przy bliku, czy muszę zmieniać kasę na online z terminalem?