Sezon chorobowy w pełni, a jak wiadomo przeziębienie najlepiej jest wyleżeć w spokoju. Co jednak w sytuacji, gdy prowadzisz własną firmę? Czy możesz faktycznie w spokoju chorować i nie martwić się o byt Twojego biznesu? O tym przeczytasz w tym artykule.
Czy przedsiębiorca może iść na L4 czyli zwolnienie chorobowe?
Tak, może. Zwolnienie chorobowe wiążę się z otrzymywaniem zasiłku za czas choroby. Aby jednak taki zasiłek otrzymać, należy opłacać składkę chorobową, która jest dobrowolna.
Ale nie od razu po opłaceniu składki chorobowej przysługuje Ci zasiłek. Dopiero po opłacaniu składki chorobowej nieprzerwanie przez 90 dni, masz prawo pobierać zasiłek chorobowy. Do tego okresu wliczają się poprzednie ubezpieczenia, np. jeśli wcześniej pracowałeś/aś na etacie i do ubezpieczenia chorobowego z tytułu własnej firmy zgłosiłeś/aś się przed upływem 30 dni, lub przerwa wynikła np. z urlopu wychowawczego.
Składkę chorobową płać na czas!
Aby zachować prawo do zasiłku chorobowego, składki muszą być opłacane bezwzględnie terminowo. W przypadku opóźnienia, zostaniesz wyrejestrowany z ubezpieczenia chorobowego i po ponownej rejestracji znów musisz czekać 90 dni na nabycie prawa do zasiłku… Spóźnienie więc się nie opłaca.
Ile zapłacisz?
Składka chorobowa wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek. Podstawa jest zależna od tego, jaki ZUS opłacasz. Przykładowo osoba opłacająca duży ZUS, zapłaci w 2021 roku 77,31 zł miesięcznie składki, a osoba opłacająca mały ZUS zapłaci 20,58 zł.
Ile wynoszą składki ZUS przeczytasz tutaj.
Ile wynosi zasiłek?
Kwota zasiłku zależy od średniej podstawy wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy. Czyli np. gdy opłacasz przez część roku mały ZUS, a później duży ZUS, to zasiłek będzie liczony od średniej z tych dwóch różnych podstaw wymiaru składek. Kwota zasiłku zależy więc od tego, jak duże składki opłacasz. To bywa zaskoczeniem dla osób opłacających np. mały ZUS, że ich zasiłek to grosze. To jedna z pułapek, w którą wpadają przedsiębiorcy. O innych przeczytasz tutaj.
Miesięczna kwota zasiłku wynosi 80% wyliczonej średniej podstawy z ostatnich 12 miesięcy. Za każdy dzień choroby otrzymasz 1/30 wyliczonej w ten sposób kwoty. Nie będą to więc wielkie sumy, zwłaszcza gdy opłacasz mały ZUS. Jednakże, gdy przez chorobę nie jesteś w stanie pracować i zarabiać, być może taki zasiłek będzie dla Ciebie jakąkolwiek pomocą.
Czy można pracować na L4?
Nie. Jeśli ZUS będzie mieć dowody na Twoją pracę w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, to może żądać jego zwrotu.
Warto więc tutaj uważać i unikać podpisywania umów, wystawiania faktur itp.
Problematyczne potrafią być również sklepy on-line. Wszystko dzieje się tam praktycznie automatycznie, więc nie powinno być problemu, dopóki np. nie zaczniesz pakować zamówień, ale… w praktyce z ZUSem różnie bywa i co urzędnik, to inna opinia. Generalnie jednak przyjmując zamówienie on-line, którego wysyłka odbywa się w całości automatycznie (np. ebooka) nie wykonujesz pracy w trakcie zwolnienia chorobowego.
W czasie zasiłku masz prawo otrzymać również płatność na konto za wystawioną wcześniej fakturę.
Uważaj, jeśli łączysz etat i biznes. Pamiętaj, że jeżeli idziesz na L4 na etacie, nie możesz pracować również w swojej działalności. To samo dotyczy prowadzonej obok etatu działalności nierejestrowanej. Uważaj, żeby nie narobić sobie problemów. Więcej o działalności nierejestrowanej przeczytasz tutaj.
Jakie są alternatywy?
Możesz chorować i pracować. Prawda jest taka, że wielu z Was oficjalne chorowanie zwyczajnie się nie opłaci. Co z tego, że otrzymasz zasiłek, jeśli w tym czasie nie możesz zrobić nic związanego z firmą.
Jeśli nie zamierzasz iść na L4, a np. chorujesz dłuższy czas i nie możesz się zajmować firmą, pamiętaj, że możesz zawiesić działalność i nie przejmować się deklaracjami, składkami i podatkami przez ten czas. Nie możesz wtedy jednak osiągać żadnego przychodu. Spory minus, jeśli nie masz innego źródła utrzymania.
Jeśli spodziewasz się dłuższego okresu przebywania na zasiłku, rozważ zatrudnienie pracownika lub udzielenie komuś pełnomocnictwa PRZED pójściem na L4. Wtedy taka osoba może wykonywać obowiązki w Twojej firmie, a pełnomocnik może podpisywać i składać za Ciebie odpowiednie dokumenty.
Podsumowując
Będąc przedsiębiorcą możesz pójść na zwolnienie chorobowe (L4), ale nie zawsze będzie to dla Ciebie opłacalne. Czasem będzie też wymagało od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Takie przygotowanie będzie szczególnie istotne dla osób, które planują ciążę. Zajrzyj do Katarzyny Przyborowskiej, która jest radcą prawnym i specjalizuje się w sprawach związanych z ZUS.
Najnowsze komentarze